نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

مراحل نصب دوربین مداربسته عبارتنداز:

نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

 1. بازدید از محل نصب دوربین مدار بسته
 2. جانمایی دوربین‌‌های مداربسته
 3. نقشه کشی نصب دوربین مداربسته
 4. مشخص کردن محل نصب دستگاه ضبط و رک
 5. تعیین نوع سیستم مداربسته
 6. مشخص کردن تعداد دوربین‌های داخلی و خارجی
 7. مسیر کابل کشی
 8. براورد میزان تجهیزات موردنیاز و متراژ کابل
 9. تهیه لیست تجهیزات و تنظیم پیش فاکتور
 10. نصب پایه، براکت، دریل کاری
 11. برش کابل، سوکت زدن یا اتصال فیش
 12. نصب هارد دستگاه
 13. نصب دوربین‌های مدار بسته
 14. اتصال دوربین به دستگاه و آداپتور
 15. اتصال مانیتور، میکروفن و لوازم جانبی دیگر
 16. تنظیمات دوربین‌ها و دستگاه ضبط
 17. تست و راه اندازی نهایی

1. بازدید از محلنصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

بعد از درخواست نصب دوربین مداربسته، شرکت با مشتری برای دریافت جزئیات بیشتر در تماس خواهد بود. همچنین زمانی برای بازدید از محل توسط کارشناسان هماهنگ می‌کنند.

2. جانمایی نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

در واقع بازدید از محل به این علت انجام می‌شود که اطلاعات پروژه به صورت تخصصی و کارشناسی شده جمع‌آوری شود. محل مناسب برای دوربین تعیین می‌شود.

نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

نصب دوربین مداربسته در نقاط تعیین شده: هنگام نصب فقط باید دقت کنید که انتخاب محل قرارگیری یکی از حساس ترین مراحل نصب دوربین مدار بسته است. چرا که اگر دوربین در نقطه مناسبی نصب نشود، حتی اگر دوربین دارای قابلیت های ویژه و فراوانی باشد کارایی آن پایین می آید. دوربین باید در ارتفاع و محلی قرار گیرد که بیشترین زاویه دید و کمترین نقطه کور را داشته باشد. همچنین باید در محل باشد که سارقین نتوانند به راحتی به آن دسترسی پیداکنند.

در نصب دوربین های مداربسته بیرونی باید دقت کنید در صورتی که اطراف آن گیاه و درختی وجود دارد، رشد آنها موجب پوشیده شدن دید دوربین مداربسته نشود. همچنین مراقب لانه سازی پرندگان روی دوربین مداربسته باشید. آشیانه پرندگان علاوه بر آلوده کردن دوربین می تواند به دوربین در دراز مدت آسیب برساند ضمن اینکه دوربین در بین پوشال ها پنهان شده  و دیگر تصویری جز اجزای آشیانه ارسال نمی کند.

محل نصب دوربین مداربسته در اماکن مختلف

 • خانه: روبروی درب خروجی، روبرو پنجره و درب ورودی، پارکینگ، انباری ساختمان، پذیرایی، بالکن
 • مغازه: پشت صندوق، رو به قفسه های مغازه، درب ورودی
 • شرکت و اداره ها: روبروی آسانسور، درب ورودی و خروجی ساختمان، سالن انتظار، پارکینگ، اتاق کارکنان، راهروهای خروجی
 • واحدهای صنعتی: درب ورودی، سالن های تولید، انبار ها، اتاق ها، محوطه ها

3. نقشه نصب دوربین مدار بسته:

طرح و نقشه نصب دوربین مداربسته از جمله اقداماتی است که بعد از بازدید انجام می‌شود. براساس مکان پروژه، اهداف کارفرما طرحی از پروژه ترسیم و به مشتری ارائه می‌شود.

4. تعیین محل دستگاه و رک:

محل نصب دستگاه دوربین مداربسته بسیار مهم است. تعیین آن بهتر است با مشاوره کارشناس مشخص شود.

5. تعیین نوع سیستم نظارتی:

با توجه به مکان و کاربری نوع سیستم تعیین می‌شود. تکنولوژی سیستم نظارتی در امکاناتی که ارائه می‌دهد و چگونگی نصب دوربین مداربسته موثر است.

6. مشخص کردن تعداد دوربین‌های داخلی و خارجی:

با بازدید کارشناس تعداد دوربین‌های داخلی و خارجی دقیق‌تر مشخص می‌شود. بر همین اساس مشتری می‌تواند خرید را انجام دهد. نوع دوربین با توجه به اینکه قرار است دوربین در چه مکانی نصب شود تعیین می شود. نوع دوربین داخل اتاق با دوربینی که قرار است از بیرون ورودی به ساختمان را تحت پوشش قرار دهد کاملاً متفاوت است. به این دلیل که دوربین برای داخل اتاق از نوع Indoor انتخاب و برای فضای بیرونی از دوربین های Outdoor انتخاب می شود. اگر این موضوع را در نظر نگیرید به عنوان مثال با نصب دوربین مدار بسته Indoor یا داخلی بخواهید از فضای بیرون ورودی ساختمان را نظارت کنید ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید.نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهن

این مشکلات ممکن است در کوتاه مدت و یا دراز مدت خود را نشان دهند. به عنوان مثال دوربین مداربسته پس از مدتی با نفوذ رطوبت از کار بیفتد و یا بدنه آن با برخورد شاخه درختی که در طوفان شکسته آسیب ببیند. این وقایع موجب می شود شما در مدت کوتاهی مجبور به نصب دوربین مداربسته در این مکان شوید. اتفاق خوشایندی نیست بنابراین در همان ابتدای کار در زمان انتخاب و خرید دوربین مداربسته به این نکات دقت کنید و از متخصصین در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

دوربین مداربسته قرار است در چه مکانی نصب شود؟ آیا تصاویر در منطقه ای عریض مورد نظر است یا باریک (مانند راهرو و سالن های ارتباطی اتاق ها)؟ جزئیات در دور اهمیت دارند یا در نزدیکی دوربین؟ با پاسخ به این سوالات می توانید نوع لنز را که واید باشد، ثابت باشد و یا متغیر، تعیین کنید. لنزهای ثابت یک زاویه دید ثابت و بدون تغییر را ارائه می دهند. لنزهای وریفوکال قابلیت تغییر در زاویه دید و در نتیجه امکان زوم و بزرگنمایی را فراهم می کنند.

7. مسیر کابل کشی:

در اغلب پروژه‌های نصب دوربین مدار بسته مسیرهای مختلفی برای کابل‌کشی وجود دارد. اما بهترین مسیر با توجه به حفظ کیفیت ارتباط و ارسال تصویر و بهره‌مندی از امکانات موجود در مکان نصب توسط کارشناس مشخص می‌شود.

8. براورد تجهیزات مورد نیاز و متراژ کابل:

با مشخص شدن مسیر کابل‌کشی، تعداد دوربین‌ها و همچنین تعیین تکنولوژی نوع، تعداد و میزان تجهیزات نیز مشخص می‌شود.

9. تنظیم پیش فاکتور:

تهیه لیست تجهیزات و تنظیم پیش فاکتور بر مبنای اطلاعاتی که در مراحل قبل بدست آمده است صورت می‌گیرد. به این ترتیب مشتری از تجهیزات مورد استفاده برای پروژه و هزینه‌ آنها مطلع می‌شود.

10و 11. آماده سازی و نصب پایه، براکت و..:

بعد از هماهنگی بین کارفرما و شرکت نصب دوربین مداربسته، تیم نصب شروع به کار می‌کنند. نصب برخی تجهیزات، دریل کاری، برش کابل و سوکت زدن یا نصب فیش و… آغاز می‌شود.

12. نصب هارد دوربین مداربسته:

از آنجایی که تمام دستگاه‌های ضبط نیاز به هارد و حافظه دارند و باید روی آنها نصب شود. برای نصب دستگاه ضبط ابتدا هارد را درون آن نصب می‌کنند و سپس اتصالات را وصل می‌کنند.

13. نصب دوربین‌های مداربسته:

این مرحله ممکن است زمانبرتر از بقیه مراحل نصب دوربین مداربسته باشد. زیرا تعداد دوربین‌ها، محل قرارگیری و تنظیم هر کدام بر مدت زمانی که صرف می‌شود تاثیر مستقیمی دارد.

14. اتصال دوربین به دستگاه و آداپتور:

در این مرحله باید اجزای سیستم مداربسته به یکدیگر متصل شوند. برای تامین برق دستگاه و دوربین نیاز به آداپتور دارید. آنها را با توجه به  برق مورد نیاز دوربین و دستگاه باید انتخاب شوند.

کابل کشی سیستم مداربسته

کابل کشی برای راه اندازی سیستم مداربسته به نوع کابل که آن هم به نوع دوربین مداربسته بستگی دارد. در دوربین های آنالوگ اچ دی از کابل RG59 که نوعی از کابل کواکسیال است، استفاده می شود. در سیستم های تحت شبکه از کابل شبکه که انواع مختلفی دارد مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های مداربسته از این طریق این کابل ها به دستگاه ضبط متصل می شوند. در تجهیزات شبکه ممکن است شما با سوئیچ و مودم نیز سروکار داشته باشید که اتصالات آنها نیز به سیستم مداربسته از طریق کابل شبکه قابل انجام است.

با توجه به نوع کابل کانکتورهای شما نیز متفاوت خواهد بود. فیش های BNC کانکتورهای مورد استفاده در سیستم های آنالوگ و سوکت شبکه، کانکتور مورد استفاده در سیستم های تحت شبکه است. متداول ترین کابل مورد استفاده در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه Cat6، Cat5 و Cat5e است. نصب دوربین مداربسته شهرک راه آهان

استفاده از برخی تجهیزات عمر مفید سیستم مداربسته شما را افزایش می دهد. علاوه بر محافظت از آسیب های محیطی از صدمه و خطراتی که از سمت سارقین و مجرمان دوربین و سیستم را تهدید می کند نیز محافظت می کند. از جمله این تجهیزات می توان به لوله فلکسی، داکت، رک، کاور محافظ و … اشاره کرد. در بالا تنها کابل کشی برای کابل های تصویر مطرح شد. در حالی که به نوع دیگری از کابل کشی در نصب دوربین های مداربسته نیاز دارید.

کابل کشی برق در نصب سیستم مداربسته

سیستم های مداربسته علاوه بر کابل کشی برای ارسال اطلاعات و تصاویر نیاز به کابل کشی برای انتقال برق نیز دارند. تجهیزات مداربسته با توجه به وجود نوسانات برق نیاز به آداپتور و منابع تغذیه استاندارد دارند. آداپتور و منبع تغذیه نقش مهمی در حفاظت از تجهیزات در برابر نوسانات برق دارند. براساس اینکه سیستم مداربسته چگونه طراحی شده است، ممکن است به آداپتور تکی و یا منبع تغذیه مرکزی نیاز داشته باشید. در صورتی که برای هر دوربین  و دستگاه از آداپتور تکی استفاده می کنید نزدیکی پریز برق به دوربین و دستگاه الزامی است.

تکنولوژی های جدیدی در سیستم مداربسته معرفی شده اند که کار برق رسانی به دوربین و سایر تجهیزات را از طریق کابل تصویر میسر می سازد. در صورتی که اجزای سیستم مداربسته شما از این فناوری های پشتیبانی می کند، بخشی از کابل کشی برق حذف می شود و شما با پیچیدگی کمتری نصب دوربین مداربسته را کامل خواهید کرد.

نکته:

 1. دوربین و دستگاه های PoC در سیستم آنالوگ اچ دی امکان تامین برق تجهیزات از طریق کابل کواکسیال را فراهم می آورد.
 2. دوربین و دستگاه های PoE در سیستم تحت شبکه امکان تامین برق تجهیزات از طریق کابل شبکه را فراهم می آورد.
 3. تمام تصاویر دوربین مداربسته در سیستم های آنالوگ اچ دی و تحت شبکه درون هاردی که داخل دستگاه ضبط نصب می شود، ذخیره خواهند شد. بنابراین؛ توصیه می شود DVR/NVR را درون محفظه قفل شده نگه دارید تا افراد غیرمجاز و سارقین نتوانند فیلم های ضبط شده را از بین ببرند. رک ها در سیستم های مداربسته محفظه هایی هستند که دستگاه ضبط و برخی از تجهیزات را در داخل آن نگهداری می کنند.

15. اتصال مانیتور و تجهیزات دیگر:

تجهیزاتی مانند مانیتور، میکروفن، اسپیکر، ماوس و… تجهیزاتی هستند که براساس کاربرد و نوع سیستم‌های مداربسته می‌توانند نصب نشوند. به عنوان مثال در برخی از پروژه‌ها بنا به درخواست کارفرما تنها از طریق تلفن همراه تصاویر را مشاهده می‌کنند و نیازی به مانیتور ندارند.

16. تنظیمات دوربین و دستگاه:

بعد از اتمام نصب فیزیکی دوربین‌های مداربسته و دستگاه ضبط لازم است تنظیمات تصویر،  زاویه دید به صورت دقیق‌تری انجام شود. جدا از این موضوع تنظیمات ضبط، زمانبندی، چگونگی فعال شدن برخی قابلیت‌ها و… نیز انجام می‌شوند.

این تنظیمات در دو بخش است: بخش اول پس از مشاهده تصاویر دوربین های شاید لازم باشد با گردش دوربین جهت دید آنها تنظیم شود و یا تابش و تاثیرات نورهای محیطی به دوربین بررسی و سمت و سوی لنز دوربین کمی تغییر کند. بخش دوم تنظیماتی است که از طریق دستگاه و منوی آن انجام می شود. در این بخش به تنظیماتی پرداخته می شود،که تعریف دوربین روی دستگاه، اماده سازی ضبط تصاویر در دستگاه، تنظیمات چگونگی ضبط، رنگ و وضوح تصاویر و… را شامل می شود.

شما می توانید برخی از تنظیمات را از طریق نرم افزار دوربین مداربسته انجام دهید. هر برند و مدل از دوربین های مداربسته دارای نرم افزار مخصوص به خود می باشند. البته برخی از برندها از جمله هایک ویژن دارای نرم افزار رایگان است اما برخی از برندها همچون سامسونگ نیاز است که به صورت جداگانه نرم افزار آن را خریداری نمایید. بنابراین قبل از خرید هر برندی حتما از فروشنده در این مورد سوال نمایید. در بخش تنظیمات پیشرفه تر دوربین مداربسته می توانید قابلیت های ویژه دوربین را فعال و تنظیم کنید مانند تعیین محدوده لاین کراسینگ، قابلیت شمارش افراد، فیلمبرداری هنگام حرکت و ….

17. تست و راه اندازی نهایی:

آخرین مرحله تست دوربین و دستگاه ضبط بعد از نصب دوربین‌های مداربسته و به طور کلی سیستم نظارتی است. در این بخش آنچه کارفرما از سیستم نظارتی انتظار دارد برای اوبه نمایش گذاشته و در صورت تایید و عملکرد صحیح کار نصب پایان می‌یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *